Hafıza Teknikleri Eğitimi

Hafıza Merkezi olarak bizler hafıza eğitimine farklı bir bakış kazandırdık ve hafıza eğitimini sadece bir gösteri eğitimi olmaktan çıkardık. Bu bizi diğer kurumlardan ayıran en önemli özelliğimiz…

Belki sizler de hafıza eğitimlerine katılmış veya hafıza eğitimi hakkında birçok kitap okumuşsunuzdur. Hatta bu kitaplar oldukça da kalındır. Ama muhtemelen bu eğitimlerin ve okuduğunuz kitapların sizlere pratik hayatta hiçbir faydası olmamıştır. Bunun sebebi, hafıza eğitimi veren ve o kitapları yazan kişilerin hafıza eğitiminden habersiz olmaları ve hafıza eğitimini sadece bir gösteri eğitimi zannetmeleridir.

Hâlbuki hafıza eğitimi; çarpma yapmak, iskambil kâğıtlarını ezberlemek, yan yana dizilmiş kelimeleri akılda tutmak ya da 0 ve 1 rakamlarından oluşan dizilişleri ezberlemek gibi şeyler değildir. Evet, bunlar da gereklidir ve hafızayı eğitmek için birer araçtır; ancak amaç bunlar olamaz ve olmamalıdır. Amaç, günlük hayatta hafıza tekniklerini kullanmak ve hayatı kolaylaştırmaktır. Amaç, sahamıza ait bilgileri hızlı ve kalıcı bir şekilde ezberlemektir.

Bir öğrenci hafıza teknikleriyle okul derslerini ezberlemeli, bir avukat kanun maddelerini ezberlemeli, bir doktor hastalığın sebeplerini ve tıp ile ilgili diğer bilgileri ezberlemeli ve bunlar gibi her bir birey bu teknikleri kendi sahasında kullanarak hayatını kolaylaştırmalıdır. Bilgiyi kolay ve kalıcı olarak ezberlemenin zevkini yaşamalıdır…

Ama maalesef işin bu yönünü bilmeyen -sözde- hafıza uzmanları hafıza tekniklerini çarpma ve toplama gibi gösterilere mahkûm etmiş ve olayın bilgi ezberlemeye bakan yönüyle hiç ilgilenmemişlerdir, belki de bilgi eksikliğinden dolayı ilgilenememişlerdir.

İşin bu acı yönünü Merkezimizin kurucusu Sinan Yılmaz’ın şu hatırasıyla dinleyelim:

2009 yılında Fatih’te 26 derslik bir eğitim yapmıştım. Bu eğitimimde konu ezberlemenin inceliklerini öğretecek ve branş eğitimi yapacaktım. Kursiyerlerimiz arasında Türkiye Hafıza Şampiyonu ve Dünya ikincisi birisi de vardı. Şimdi soracaksınız: Türkiye Şampiyonu ve Dünya İkincisi olmuş birisi niçin benim kursuma geliyordu?

Bunun sebebi şuydu: Evet, O bir şampiyondu, ama sadece rakam ezberlemede, iskambil kâğıtlarını takip etmede, çarpma ve toplamada… Bunlarda şampiyondu, ama konu ezberleme tekniğini bilmiyor ve kısacık metinleri bile ezberleyemiyordu. Hatta eğitimimin ilk 6 dersinde alt teknikleri öğretmiştim. O bu alt teknikler dersine girmiyordu. Bunun sebebi zaten anlatacağım şeyleri biliyor olmasıydı. Ne zaman konu ezberleme eğitimine başladım, o zaman derslere katıldı ve hiçbir dersi kaçırmadı. Bu kursta onlara kendi branşlarına ait 100 konu ezberletmiştim. Son derste parmağını kaldırarak şunları söylemişti:

“Arkadaşlar, bildiğiniz gibi ben Türkiye Hafıza Şampiyonuyum ve Dünya İkincisiyim. Ama itiraf ediyorum ki, konu ezberlemede Sinan Yılmaz hocamız kadar bilgi sahibi birisini görmedim. Ben hocamızı, konu ezberindeki bu engin bilgisi sebebiyle tebrik ediyor ve huzurunuzda kendisini alkışlıyorum…”

Evet, önemli olan hafıza tekniklerini bilgi ezberinde kullanmaktır ve Merkezimizin kurucusu Sinan Yılmaz bu sahada dünyanın en iyilerinden biridir. Birçok branşta konu ezberleme eğitimleri vermiş ve farklı branşlara ait cümle ve konu ezberleme setleri hazırlamıştır.

Bizler sizleri de Hocamızın verdiği hafıza teknikleri eğitimlerine davet ediyor ve hazırlamış olduğu setlerden istifade etmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Kurslarımız ve setlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Merkezimizi arayabilirsiniz.