Blog

Matematiksel hafıza nedir ve niçin önemlidir?

Matematiksel hafıza eğitimi: Toplama, çarpma, bölme, kareler, karekökler, küpler ve küpkökler gibi birçok matematiksel işlemin, kalem-kağıt kullanılmadan pratik bir şekilde yapılmasını öğreten eğitimin adıdır. Bu eğitimde bütün işlemler hafızadan yapılmakta olup bazı işlemler beynin gücü ile yapılırken bazı işlemler sadece püf noktasının bilinmesiyle yapılmaktadır.

Dünyada her sene matematiksel hafıza olimpiyatları düzenlenmekte olup bu yarışmalarda kişiler zamana karşı yarışmaktadırlar. Mesela 0 ve 1 rakamlarından oluşan 3.000 hanelik bir diziliş sadece bir saatte ezberlenmekte, 14 hanelik 2 sayı birbiriyle çarpılmakta ve bunlar gibi beynin sınırlarını zorlayan onlarca işlem yapılmaktadır.

Hafıza eğitimiyle ilgilenmemiş birçok kişi çarpma veya toplama gibi işlemleri beyninden yapan hafıza eğitimi uzmanlarını görünce, “Buna ne gerek var? Aynı işlemi hiç uğraşmadan hesap makinesi ile yapabilirim.” diyebilirler. Onların bu sözleri, her gün 5 km koşan birisini gördüğünde, “Bu zahmete ne gerek var? Arabaya binse de gitse olmaz mı?” diyen kişinin sözüne benzemektedir. Eğer koşan kişinin tek amacı koşu parkurunun sonuna varmak olsaydı elbette onların sözlerinin bir doğruluğu olabilirdi. Ancak koşan kişi bunu kastetmeyip sağlıklı bir yaşam, idman yapmak ve kilo vermek gibi başka neticeleri kastetmektedir. Koşması amaç değil, araçtır.

Matematiksel hafıza tekniklerine de bu cihetten bakmak gerekir. Amaç sadece sonucu bulmak değildir. Eğer öyle olsaydı elbette hesap makinesi kullanmak daha mantıklı olurdu. Hâlbuki amaç, beynimizin işlem takip edebilme yeteneğini ve düşünce yapısını geliştirmektir. Bu meseleyi biraz daha açacak olursak:

Matematiksel hafıza eğitiminin iki faydası vardır:

1- Matematiksel işlemleri kâğıt-kalem kullanmadan pratik ve çabuk bir şekilde yapmaktır. Bu hedef bizce küçük hedeftir.

2- Beynimizin işlem takip edebilme yeteneğini, pratik düşünme becerisini ve çözüm üretebilme gibi kabiliyetlerimizi geliştirmek ve olaylara farklı bir açıdan bakmayı öğretmektir. Bu hedef, asıl ve büyük hedeftir.

Bu ikinci faydayı biraz daha açmak istiyoruz. Mesela 9 haneli iki sayıyı hafızanızdan çarptığınızda, toplam 160 işlem yaparsınız ve bu 160 işlemi sırasıyla beyninizle takip edersiniz. Sonuç 18 haneli çıkar. Sonucu doğru bulabilmek için 160 işlemin hiçbir yerinde hata yapmamak zorundasınızdır.

Normal bir hafıza, değil bu işlemleri yapmak, 7 haneli bir telefon numarasını bile ezberleyememektedir. Eğitilmiş bir hafıza ise 160 işlemi takip ederek 18 haneli sonuca hem de aynı işlemi kalem-kâğıt kullanarak yapanlara kıyasla çok daha çabuk yapabilmektedir. İşte bu çarpma, beyninizin işlem takip edebilme yeteneğini geliştirmektedir.

İlk günlerde tekniği bilmenize rağmen 3 haneli iki sayıyı zor çarparken sonraki günlerde 9 ve daha fazla haneli sayıları kolayca çarpmaya başlarsınız. Bunun sebebi, beyninizin işlem takip edebilme yeteneğinin zaman içinde gelişmesidir. Bu yeteneğinizin gelişimi ise farklı düşünme, olaylara çözüm bulabilme ve çabuk karar verebilme gibi birçok yeteneğinizin gelişimine yardımcı olacaktır.

Merkezimizin kurucusu ve hafıza eğitimi uzmanı olan Sinan Yılmaz şöyle diyor: “Hafıza gösterilerinde 9 haneli 6 sayıyı hafızamdan toplamakta, sonuçtan 9 haneli bir sayıyı çıkarmakta ve çıkarmanın sonucunu da 2 haneli bir sayıya bölmekteyim. Bütün bu işlemleri yapabilmek için hafızamla tam 260 işlemi takip ediyorum ve bunun 10 katını da yapabilirim.”

Elbette böyle zor işlemleri yapabilen kişilerin hafızaları, bu idmanları yapmayan kişilerin hafızalarına kıyasla çok daha dinç ve kıyas edilemeyecek kadar hızlıdır. O halde diyebiliriz ki, matematiksel hafıza teknikleri, beyinlerini çok aktif kullanmak isteyenler için olmazsa olmaz bir sistemdir.
football Shirts Sale
Right here at Toga Sports we have all been concerned in taking part in football or running a local staff https://www.cheapfootballshirtsvips.co.uk in some capability, so we understand the duty and monetary restrictions related to the gorgeous game. The stitching on authentic shirts will at all times be uniform and the sort out twill lettering will lay flat cheap football shirts and even with the shirt, while fakes may have inconsistent, unfastened and frayed stitching with mismatched thread authentic shirts have deep, true colours on heavy Manchester United 3rd Away Football Shirt 2018/2019 sturdy mesh with spandex panels, whereas low cost shirts are made out of flimsy low-quality mesh in light colours which might be very apparent when compared to the genuine. Another easy option to test for authenticity Manchester United 3rd Away 2018/2019 Kids Kits is to take a look at the tags.
Merely browse among the brands accessible on-line, such because the highly Leicester City Home Football shirt 2018/2019 regarded Nike football kits, and as soon as you’ve chosen your group colours, design and elegance to suit your funds, we’ll use cutting-edge specialist tools to recreate Chelsea Home Football Shirt 2018/2019 your preferred sponsorship logos and staff badges – all at a fantastically cheap price.
 
Rolex Wall Clock Advertising page:  
Most fashionable and stylish looking rolex duplicate are http://www.wallclockshow.com in trend now at our swiss rolex reproduction uk shop. Jia Xiaonong rolex wall clock submariner whispered I used to be innocent, I used Rolex wall clock be innocent, methods to prove That is what I’m worried about, rolex wall clock submariner it’s argued that you’re now the situation, there can’t be Rolex wall clock in the motive of human trafficking ah Nonetheless, Zhu Shuji and Tang Zhenghong which means is clear, in addition they consider that you’re now developed, not The problem Omega wall clock that you’re coming submariner wall clock to the peach village. Alot of those clocks originate from Canada, I had an Omega one also, however once more its Fake. Save Hublot Wall Clock to get e-mail alerts Hublot wall clock and updates in your eBay Feed. In case your watch doesn’t show the date there shall be no position 3. When the Breitling clock is in the date position Rolex wall clock it is vitally necessary that you don’t force it counter clockwise. Setting the Time: Whereas the crown is in place four turn the dial clockwise (away from your body) till the fingers have reached the proper place. Unfollow rolex wall clocks to stop getting updates in your Facebook feed. On the market is 1 of these stunning and really rare Sellers Showroom Show Wall Clocks, representing the well-known Rolex watch.